Я не розумію! - Добра новина - Надія Є!

Я не розумію!

06/08/2022, Корнелія Арндт


Якби я зараз запитала, кому з вас важко дається читання Біблії, як багато людей підняло б руки?

Незалежно від того, чи ти вже багато років віриш в Бога, чи мало, чи, можливо, взагалі не віриш, ти можеш стикатися з труднощами при читанні Біблії. Часом ми не можемо зрозуміти, яким чином текст стосується нашого життя. Іноді не маємо часу для того, щоб заглибитися в деталі, особливо коли мова йде про складний текст, для повного розуміння якого може знадобитися коментар. Нам не хочеться шукати історичний та культурний контекст. Або, можливо, це взагалі занадто складна справа і ми опускаємо руки після першої невдалої спроби.В кінці кінців навіть у найвитриваліших читачів виникають певні труднощі. Або ж під впливом рутини читач з кожним разом все менше і менше “бере для себе”.

Є й друга проблема: Біблія – надзвичайна Книга (на питання, чи є вона правдивою і чи варто її читати, ми відповімо в іншій статті), яка допомагає нам зустрітися із самим собою. Я знаю популярні звинувачення проти Біблії, які мали б доказати, що це лише збірка культурних та історичних записів. Не говорячи про людей, які часто виривають уривки, позбавляють їх контексту та спотворюють їх так, щоб ті пасували до їхніх переконань. Проте, розглядаючи Біблію в цілому, можна визнати, що це справді незвичайна Книга, яка ставить перед нами багато запитань.

Що ж робити тим, кому так і не вдалося добре познайомитися з Біблією? Або тим, хто не розуміє її чи окремих її уривків? Або тим, хто і так добре знає біблійні історії і потребує мотивації, щоб звертатися до Біблії щодня?

І так, дорогі друзі. Існує багато методів читання Біблії, які допомагають глибоко й добре зрозуміти її, а також застосувати отримані уроки у своєму житті. Давайте подивимося на один — визнаю, може здатися, що цей метод вимагає багато роботи. Але хочу звернути увагу, що суть не в тому, щоб прочитати все відразу, а в тому, щоб зрозуміти якомога більше.

Цей метод містить три етапи:

1. Спостереження
2. Інтерпретацію
3. Застосування

Для початку виберемо собі якийсь уривок. Тут допоможе відповідний переклад Біблії. Можливо, один із сучасних, який не написано важкою та архаїчною мовою. Незалежно від наших уподобань, звернення до іншого перекладу або додання ще одного до тих, що вже читаємо, може виявити раніше невідомі деталі та «оновити» наше розуміння цієї Книги. Хорошим методом (для наполегливих) також є порівняння різних уривків. Часто різні переклади Біблії при передачі того самого змісту використовують різні слова чи вирази. Це дозволяє краще зрозуміти значення тексту. Існує багато перекладів, доступних і онлайн. Наприклад, у додатку YouVersion (нам не платять за рекламу :) ).

Коли вже маємо текст, то уважно його читаємо і запитуємо себе: що тут відбувається? Про що тут йде мова? Корисними можуть бути такі запитання: хто, як, де і коли? Перший етап не такий вже й складний. Він полягає в тому, що ми відзначаємо легко зрозумілі частини даного фрагмента.

Другий, більш складний етап — це інтерпретація. Що автор мав на думці ? Подумай, кому був адресований цей текст і який його основний меседж? У багатьох версіях Біблії також вказано час, коли відбувалася та чи інша подія. Це дозволяє нам побачити історичний контекст. Запитай себе, де знаходиться цей уривок в Біблії? Корисно читати уривки, розташовані поруч з тим, який ти щойно прочитав (пам’ятай, що поділ на розділи та вірші було введено відносно недавно, у 1238 та 1551 роках).

Також не слід заходити надто далеко у своїй інтерпретації, особливо якщо вона відхиляється від основного послання Біблії. Що мене завжди дивувало, так це висновок, що Біблія непослідовна і Бог Нового Завіту не є Богом Старого. Однак, коли ми дивимося на всю Біблію, то бачимо, що це неправда – Біблія цілісна, вона завжди говорить про одного і того ж Бога, який не змінюється. Саме через невірні інтерпретації поширився стереотип, що Новий Завіт говорить про лагідного і милосердного Бога, а Старий Завіт про мстивого і жорстокого Бога. Це неправда. Навіть найдавніші книги Старого Заповіту пророкують про Ісуса. Бог той самий у всіх книгах Біблії (що означає, що Він милосердний, але Він також всемогутній і тому не раз здається страшним. Бог не страждає роздвоєнням особистості на сторінках Біблії – Він суверенний, але завжди незмінний).

Попередній етап був важким. Останній буде найважчим, але водночас і найважливішим.

Застосування

Запитай себе: як я можу застосувати цей текст? Що я можу з нього взяти особисто для себе? З деякими уривками це буде легко зробити, наприклад, з Нагірною проповіддю. Загалом вона цілком зрозуміла. Але часто ми стикаємося з фрагментами, які не так просто розтлумачити. Пам’ятатай, Біблія вчить нас, як діяти, а також як чинити не слід. Читаючи про Авраама і Сарру, можна захоплюватися Божими обітницями. Однак, заглиблюючись в історію, ми бачимо двох відчайдушних людей, які чекають на їх виконання 25 років!!! Здивовані, що вони взяли все у свої руки? Тут ми бачимо відразу цілу історію, тому нам легко судити. Але як часто ми самі не довіряємо Божим обітницям, оскільки не бачимо всієї картини свого життя?

Дивлячись на історію Авраама, ми також можемо помітити трагічні наслідки деяких рішень, особливо рішення віддати Агар Аврааму за дружину. Саррі довелося пережити приниження від Агар. Авраам повинен був вирішити, що робити з цією ситуацією. Зрештою, сама Агар відчула себе небажаною і при тому вагітною. Вона вирішила втекти (а потім була вигнана назавжди). Для чоловіка у тогочасній культурі близького Сходу було нормою мати декілька дружин. Але те, що видавалося хорошим планом, стало прокляттям. Хоча з цієї історії можна зробити багато висновків, давайте зосередимося на одному: Бог завжди виконує Свої обітниці, навіть якщо нам доведеться чекати на їх виконання багато років.

Яку б біблійну історію ми не читали, вони кидає нам виклик. Тому цей останній етап є найскладнішим. Біблію недарма називають «Живим Словом» – без його застосування в нашому житті нічого не зміниться. Тому ці три етапи невіддільні один від одного.

Пам’ятай і про важливу рису, характерну для цього останнього етапу: лише любов, а не ненависть, може змотивувати тебе застосовувати Біблійні істини у своєму житті.

Слід самостійно читати, інтерпретувати й застосовувати істини з Біблії. Так ти зробиш перший крок на шляху до кращого пізнання Бога. А завдяки керівництву Святого Духа ти змінюватимешся. Ти повіриш в Його обітниці і з цього й розпочнеться твоя власна історія.

Цей метод дослідження Біблії взятий з курсу «Як читати Біблію». Там ти знайдеш більше прикладів, історій та практичних порад. Посилання на курс, як завжди, можна знайти нижче.

Пам’ятай: навіть 10 хвилин читання Біблії на день можуть змінити твоє життя!

Корнелія Арндт
Рекомендований безкоштовний курс:
Як читати Біблію?
Біблія не мусить бути книгою нудною і незрозумілою. Вона була написана для всіх людей і кожен може нею користуватися. Навчись, як ти можеш заглиблюватись у її істину, а потім застосовувати у своєму житті.
Подібні статті:

7 духовних дисциплін, які допоможуть поглибити стосунки з Богом

7 духовних дисциплін, які допоможуть поглибити стосунки з Богом

08/09/2021, Корнелія Арндт Завдяки стосункам ми створюємо основні мережі соціальних зв'язків: сімейні, дружні, робочі. Більшість з нас (за винятком кількох рідкісних випадків) не здатні повноцінно жити без контакту з іншими.

Бог Старого Заповіту

Бог Старого Заповіту

15/09/2021, Матеуш Лесюк Коли ми читаємо Старий Завіт, у нашій уяві часто повстає такий образ Бога: суворий старець в білому одязі, що сидить на троні і неохоче втручається у життя людей і народів. Він реалізує свої загадкові плани і суворо карає за порушення Його наказів.