Слова, які ми вимовляємо - Добра новина - Надія Є!

Слова, які ми вимовляємо

Поділитися

Чи бувало у тебе так, що ти замовк, але було вже на кілька секунд запізно? Слова вилетіли ніби з рогатки, без попередньо продуманої траєкторії, але все ж таки влучили прямо в серце іншої людини в поганому значенні цих слів.

Ким ми були б, якби не вміли спілкуватися? Хоча кожен з нас може говорити, ми далеко не завжди досягаємо ефективного спілкування. Варто звертати увагу на слова, особливо на ті, які перші спадають нам на думку, ті, які говоримо ми і ті, які говорять нам інші.

Те, як ти спілкуєшся, має значення

На жаль, ми часто забуваємо, яку силу мають слова. Те, що ми говоримо, не зникає без сліду. Навпаки – це відлуння того, що живе в наших серцях.

Саме ті слова, які ми говоримо в гніві, свідчать про те, якими ми є насправді. Пануємо ми над собою і над ситуацією чи бездумно дозволяємо нашим емоціям керувати нами?

На жаль, я часто сама йду на поводку своїх емоцій, дратуюся і говорю слова, які не повинна була б говорити (теоретично це не такі вже й погані слова. Але вони показують те, як я, наприклад, погано думаю про інших водіїв, особливо про інших водіїв на дорозі в понеділок вранці). Однак тут мені немає жодного виправдання. Ми повинні знати, що слова мають силу. Звідки я це знаю?

У Біблії часто наголошується, скільки шкоди можуть принести людські слова, як вони призводять до суперечок, ненависті, сіють розбрат. Це й не дивно, враховуючи те, як виглядає цей світ і наші стосунки. Як часто ми змагаємося з іншими у великій гонитві під назвою «Хто правий?» чи краще сказати "Це я правий"? Часто люди з надзвичайною пристрастю шукають причин, що призводять до конфліктів - на роботі, вдома, в школі і навіть у дитсадку, бо «я перший взяв цю іграшку, а Іванко її відібрав у мене».

Сварки часто виникають через наші слова.

Бо хто хоче життя любити й бачити добрі дні, нехай утримує свій язик від зла й уста від лукавої мови. (1 Петра 3:10)

Відповідь на це питання ми можемо знайти в Біблії.

Послання до Римлян показує те, якими важливими є слова. Недарма проголошення віри вголос має таке велике значення. Ці слова мають силу змінити все наше життя. Коли ми їх промовляємо, вони торкаються наших сердець, руйнують гордість і пиху та відкривають дорогу для дії Святого Духа в нашому житті.

Якщо визнаєш своїми устами Господа Ісуса й повіриш у своєму серці, що Бог підняв Його з мертвих, то спасешся. Бо серцем віримо для праведності, а устами визнаємо для спасіння. (Римлян 10:9-10)

Апостол Павло показує, що наші слова мають силу. Якщо Христос є Господом твого життя і серця, ти визнаєш це. Незважаючи на обставини та сором, який ти можеш відчувати перед іншими, ти не зможеш залишити це лише собі, тому що ти був врятований і у тебе нова ідентичність.

Не тільки твої слова

Важливі не тільки твої слова. Те, що ми чуємо, надзвичайно впливає на стан нашого серця і навіть на психічне здоров’я. Якщо ти ростеш у середовищі без підтримки, цілком можливо, що в майбутньому у тебе виникнуть проблеми з самооцінкою, відчуттям власної гідності та цінності твоєї роботи. Це тому, що ти був сформований у місці, де замість хороших слів звучали погані, неправильні. Вони тягнули тебе вниз, а не вгору.

Безумовно, слова можуть дуже погано на нас вплинути. Тому потрібно навчитись розрізняти критику заради критики від конструктивної критики, яка може допомогти нам стати кращими. Дуже часто ті, хто любить покритикувати, стверджують, що їх зауваження завжди спонукають до вдосконалення. Але дуже часто виявляється, що вони критикують заради критики. Тобі слід бути дуже обережним, щоб не піддатися тиску інших людей, які не бажають тобі добра.

Саме тому апостол Павло вчить нас самих мати зовсім інший підхід:

Нині ж і ви відкиньте те все: гнів, лють, злобу, богозневагу, безсоромні слова з ваших уст. Не кажіть неправди одне одному, скиньте із себе стару людину з її вчинками й зодягніться в нову, яка оновлюється для пізнання образу Того, Хто її створив. (Колосян 3:8-10)

Павло закликає нас відкинути все, що спричиняє розколи, усіляку брехню та обман. Цей уривок - ідеальне дзеркало, у якому можемо побачити власну поведінку та вчинки. Чи ти бачиш у ньому себе? Придивися до свого відображення в Посланні до Колосян і оціни себе. Якщо хочеш жити з Христом щодня, бути сповненим любов’ю та благодаттю, намагайся позбутися негативних рис або звичок, хоча це дуже нелегко. (Я теж щодня намагаюся працювати над такими реакціями у своєму житті. Іноді це виходить краще, іноді гірше.) Павло показує життя, яке може мати вільний, милосердний християнин і запевняє, що кращі стосунки, свобода від «тільки я правий», від неконструктивної критики - така нагорода варта зусиль!

Про автора

-Показати менше

Наступна сторінка

«Бог у мене в душі», або чи потрібна людині церква?

«Бог у мене в душі», або чи потрібна людині церква?

Віталій Орлов
27/10/2023
Питання про те, що таке церква і, власне, для чого вона потрібна, для багатьох сьогодні є відкритим. Неправильне розуміння сутності церкви часто приводить до її критики. Але здебільшого уявлення людей про церкву не збігаються з тим, чим вона є насправді.
Плюси і мінуси дружби

Плюси і мінуси дружби

Корнелія Арднт
25/11/2023
Людина потребує відносин. Можна навіть сказати, що вона — стадна істота. Наукові дослідження доводять, що люди, які мають друзів, живуть щасливіше та довше. Навіть найбільший інтроверт потребує відносин з іншою людиною. Але хто це - наші друзі? Скількох із них дійсно можна так назвати? На що схожа твоя дружба?
Що таке справжнє співчуття?

Що таке справжнє співчуття?

Корнелія Арднт
09/01/2024
Як ти реагуєш на чужі страждання? Ти байдуже дивишся, критикуєш, намагаєшся знайти причину і поводишся так, ніби тебе це не стосується?