Плюси і мінуси дружби
Людина потребує відносин. Можна навіть сказати, що вона — стадна істота. Наукові дослідження доводять, що люди, які мають друзів, живуть щасливіше та довше. Навіть найбільший інтроверт потребує відносин з іншою людиною. Але хто це - наші друзі? Скількох із них дійсно можна так назвати? На що схожа твоя дружба?
Арістотель вважав, що, в залежності від рівня посвяти, дружбу можна поділити на три види:
1. Дружба ради вигоди. Сюди входять поверхневі відносини, які зазвичай довго не тривають. Ми проводимо час разом, коли нам щось потрібно. Така дружба не має нічого спільного з глибокими почуттями чи порозумінням між двома людьми.
2. Дружба ради задоволення – ми проводимо час з людьми, з якими ми можемо робити щось цікаве. Цей вид дружби є трохи глибшим за попередній, бо передбачає те, що нас єднають спільні інтереси. Ми можемо разом сходити на футбольний матч чи концерт, але коли ці події доходять до кінця, завершується і дружба. Вона не основана на глибоких розмовах, вирішенні проблем чи на будь-чому іншому, що характерно для справжньої дружби.
3. Справжня дружба – це вже ніщо інше, як глибокі стосунки, основані на взаємній підтримці та цілковитій щирості. Обидві сторони добре знають один одного та інвестують час, аби й надалі розвивати стосунки. Це наче братерський зв’язок, але ще міцніший, бо він є нашим свідомим вибором.
Ці роздуми Аристотеля багатовікової давнини змусили мене задуматися про те, який тип дружби домінує у моєму житті. Ми живемо в еру доступної інформації. Підтримувати відносини з людьми ще ніколи не було так просто. Водночас, стосунки ніколи раніше не були такими поверхневими. Ми можемо мати тисячі друзів у Facebook, але насправді добре знати лише 150 з них. А справжніми друзями із цієї вражаючої кількості ми називаємо лише декількох.
Вигідна інвестиція
Арістотель заохочує інвестувати в дружбу - присвячувати час і будувати тривалі, глибокі стосунки. Основним приводом для цього слугувала користь для суспільства: розвиток глибших зв’язків між одиницями суспільства сприяє розвитку суспільства в цілому. Саме такі стосунки, на його думку, мали запобігати егоїзму, а через активну посвяту розвивати й нас самих. Добра дружба відкриває у нас найкращі риси, формує наше почуття власної цінності і допомагає зосередитися на взаємній підтримці, вирішенні проблем і перебуванні поруч з кимось навіть тоді, коли ми не отримуємо від цього жодної користі. Дружба робить так, що нас поєднує справжня “братерська любов” – „philia”, як її назвав Арістотель.
Поглянемо на це з іншої перспективи
Звісно, це все лише висновки філософів. Але й сучасні наукові дослідження підтверджують те, що ми бачимо в Біблії. Там ми дізнаємося на лише про глибоку дружбу, наприклад, Йонатана й Давида, а й про дружбу з самим Богом.
Не називаю вас більше рабами, бо раб не знає, що робить його пан; вас же назвав Я друзями, оскільки сказав вам усе, що почув від Мого Отця. Євангеліє від Івана 15:15
Справжні друзі – ті, з якими у нас дійсно глибокі стосунки, є для нас неабияким благословінням, підтримкою та допомогою в житті. Вони заохочують нас наближатися до Бога:
Олива й кадило потішують серце, і солодкий нам друг за душевну пораду. Приповісті Соломона 27:95
Коли ж ходимо у світлі, як Сам Він є у світлі, то маємо спільність одне з одним, і кров Ісуса [Христа], Його Сина, очищає нас від усякого гріха. 1 Івана 1:7
Люди не є твоєю власністю
Арістотель переконує, що вигідно інвестувати саме в той останній, найменш егоїстичний вид стосунків. Як прекрасно (хоча іноді й сумно) знати, що люди – не наша власність: деякі відносини дані нам на довший період часу, а деякі –лише на коротку мить. Незалежно від тривалості стосунків, вони можуть нас навчити, як правильно ставитися до інших людей.
Благословіння спільності
Тому ми й потребуємо спільності з іншими. Близькі друзі та тісні відносини в церкві, в яку ми ходимо - то неабияке благословіння! З такими людьми можна порозмовляти на складні теми, не боячись, що нас осудять. До цього заохочує Нік Вуйчич у курсі “Основи віри з Ніком”. Він говорить, що близькі люди поруч сприятимуть зміцненню нашої віри й кожного дня заохочуватимуть нас бути ще ближче до Бога. В сучасному світі, повному поверхневих стосунків, якщо і варто в щось інвестувати, то це в побудову глибших стосунків з людьми, яких ми називаємо друзями, і обдаровувати їх тією незвичайною любов'ю.